T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

Kardeş okulumuz Gimnazija Edhem Mulabdic Lisesi´yle bugün Tarihi Yarımada´da Topkapı Sarayı,Sultanahmet Camii,Ayasofya Müzesi,Yerebatan Sarnıcı ve Süleymaniye Camii´ni gezdik. Misafirlerimiz böylece tarihimizi yerinde gezerek öğrenme fırsatı buldu.

Felsefe Öğretmenimiz Cafer KARAAYTU´ya katkılarından ötürü teşekkür ederiz

Nis

Bosna Hersek´in Maglaj şehrindeki Kardeş Okulumuz Gimnazija Edhem Mulabdic Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini ülkemizde misafir ediyoruz. Öğrenci ve velilerimizin eşliğinde İstanbul´un tarihi yerlerini gezip ülkemiz hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Öğrenci ve velilerimize "Kardeş Okul" projemize katkılarından ötürü teşekkür ederiz.

Nis

Tarih ve Sosyal Bilimler Kulübümüzün düzenlediği "Evrensel Parlamento-2018" çalıştayı 5-6 Mayıs´ta İstanbul Bilgi Ünversitesinin Santral Kampüsü´nde gerçekleştirilecek. Katılım için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Nis

İstinye Üniversitesi ile başta bilim olmak üzere eğitim ve kültürel alanları kapsayan işbirliği protokolünü imzaladık. İÜ Rektörü Sayın Prof.Dr.Melih BULU ´ya teşekkür ederiz. Eğitimde işbirliği protokolümüz hayırlı olsun.

Bu protokol kapsamında öğrencilerimiz, İstinye Üniversitesi´nin desteğiyle araştırma proje faaliyetlerini sürdürecek. Ayrıca öğrencilerimizin bireysel ve grup halinde hazırlayacakları proje ve seminer çalışmaları için yükseköğretim kurumlarının laboratuvar,bilgisayar,internet,kütüphane,spor salonu ve konferans salonu gibi imkanlarından en verimli şekilde yararlanmalarına yönelik işbirliği yapılacaktır.

Nis

Öğrencimiz Fatih ÖZDEMİR, Türk Dili ve Edebiyatı dersine özel hazırladığı  "Türk Mitolojisi Resimli Sözlüğü" isimli performans çalışmasında İslamiyet Öncesi Türk halklarının inanışında yer alan doğaüstü varlık,tanrı ve tanrıça isimlerini derlemiştir.

Öğrencimizin çalışması e-kitap olarak sitemizde yer almıştır. 

Öğrencimizi tebrik eder,başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Nis

İKÜ ile yaptığımız eğitimde işbirliği protokolü kapsamında İKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof.Dr.Narçın PALAVAN ÜNSAL "Kanserin Genetik Yapısı" hakkında okulumuzda konferans verdi. 

Değeeli hocamıza teşekkür ederiz.

Biyoloji Zümresine katkılarından ötürü teşekkür ederiz.

Nis

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Meriç ALBAY, "Su Bilimleri Fakültesinin Bilimsel Çalışmaları" hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. Değerli hocamıza teşekkür ederiz.

Nis

Öğrencilerimiz,Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirilen ´Yeni Çağ ile Birlikte Gelen Gereksinimler ve Gelecekte Aranacak Nitelikler´ konulu "Geleceği Yakala" temalı paragona etkinliğine katılarak hafta sonlarını verimli bir şekilde değerlendirdi.

Öğrencilerimizi tebrik eder,başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Nis

Bakanlığımızca desteklenen ´Her Sınıfın Yetim Bir Kardeşi Var´ projesi kapsamında okulumuz 2017-2018 eğitim döneminde gönül coğrafyamızdan 21 yetimin sponsorluğunu üstlenerek projeyi tamamlamıştı.

Öğrencilerimiz, Somali´nin Başkenti Mogadişu´daki yetim kardeşlerine mektup yazarak kardeşlerine selam gönderdiler. Okul Müdür Yardımcımız Barış ARSLAN tarafından bizzat iletilen mektup ve öğrencilerimizin göndermiş oldukları hediyeler gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimize ulaştırıldı. 

Projemiz ayrıca basında da yer aldı. Daily Sabah gazetesinin bugünkü sayfasında geniş yer alan projemizin detay ve görsellerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nis

Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen akademisyen ve yurt dışından gelen öğrencilerin kaynaştığı İstanbul Boğaz gezisine davet edilen Öğrencimiz Eren YENİDÜNYA´yı tebrik ediyoruz. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Cengiz TOMAR hocamıza teşekkür ederiz.

Nis

Bisiklet sürmeyi öğrenmek isteyen öğrencilerimize Beden Eğitimi Öğretmenimiz Özdilek Kandemir tarafından eğitimler veriliyor, öğrencilerimiz bu sayede hem eğleniyor, hem de fiziksel aktivite yaparak zamanlarını verimli geçiriyorlar.

Beden Eğitimi Öğretmenimiz Özdilek KANDEMİR´e teşekkür ederiz.

Nis

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Meriç ALBAY, okulumuzda "Küresel Isınma" konusunda öğrencilerimize yönelik konferans verecek. 

Nis

Bu kılavuzda, 2018 yılında EK-2’de listesi ve kontenjanları verilen “Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.

Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da ve ikinci bölüm 11.30’da başlayacaktır.

Merkezî Sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaktır.

Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 60 dakika olacaktır.

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecektir.

Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir.

Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerinde bilgilerinin kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir.

Öğrenciler, elektronik ortam üzerinden başvuru bilgilerini takip edebileceklerdir.

Öğrenciler başvuru döneminde 2018 Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’na http://www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Nis

Beylikdüzü Sosyal Bilimler Lisesi "Birleşmiş Milletler-2018" konferansına katılan Öğrencilerimizden Görkem KOÇ,en iyi delege;Sude ÇELİK,en aktif delege;Ahmet N.ÖZBİLEK ve Emre SEFER ise en seçkin delege seçilmiştir.

Öğrencilerimizi tebrik eder,başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Nis

İstanbul Aydın Üniversitesi ile yaptığımız protokol kapsamında İAÜ Tarih Bölümü Başkanı, Eski Devlet Bakanı Prof.Dr.Abdulhaluk Mehmet ÇAY,okulumuzda "Kudüs´ün Dünü,Bugünü ve Yarını" konusunda öğrencilerimize konferans verdi.

Değerli hocamıza teşekkür ederiz.