T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

Mrt

Öğrencimiz Merve YURTSEVEN´in ´Şiir Ağacı" adlı çalışmasıyla edebiyatımızdaki şairlerimizin şiirlerinin derleyerek okulumuzda bu konuda bir farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır. Öğrencimizi çalışmasından ötürü tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Sema BAŞURAL´a desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.

Şbt

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında Elektrik-Elektronik Faküktesi Dekanı Prof.Dr.Serhat ŞEKER okulumuzda öğrencilerimize yönelik "Yenilikçi ve Öncü Mühendisler Yetiştirmek" konusunda konferans verdi. Değerli hocamıza teşekkür ederiz.

Şbt

1997 yılı mezunlarımızdan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Bölümü Akademisyeni Yrd.Doç.Dr.Saim Can BERİTAN okulumuzda "Bilim ve Bilimsel Yöntem" konusunda konferans verdi. Değerli hocamıza teşekkür ederiz.

Şbt

10/B sınıfımız Drama dersinde Milli Masal Kahramanımız Keloğlan´ın masallarından canlandırma yaparak Drama dersini daha keyifli bir hale getirerek işlediler. 10/B sınıfımızın Drama dersine giren Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Ülkü Anadol ATEŞ´e katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Şbt

11-D Sınıfımız "Sözlük Özgürlüktür" projesi kapsamında "Atatürk´ü Anlamak" başlıklı pano çalışması yaparak Atatürk´e ait bazı sözlerin kelimelerini ön plana çıkardılar.

Pano çalışmasına katkı sunan Tarih Öğretmenimiz Selma Özmen´e teşekkür ederiz.

Şbt

1970 İstanbul doğumlu olan Ömür Ceylan, Almanya´da başladığı eğitim hayatına Türkiye´de devam etti. Trakya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Eski Türk Edebiyatı alanında Doktor(1999), Doçent(2004) ve Profesör(2009) oldu. Katkıda bulunduğu pek çok kitabın yanısıra yine kendisine ait yayınlanmış birçok eseri bulunmaktadır. 

Şbt

12.sınıflarımıza Temel Yeterlilik Testi (TYT) 1.oturum deneme testi yapıldı. Sınav sonuçlarına sitemizin duyurular kısmından ulaşabilirsiniz. Sınav süresi boyunca görev alan öğretmenlerimize göstermiş oldukları fedakarlıktan dolayı teşekkür ederiz.

Şbt

Öğrencimiz Minel ÇAĞATAY´ın ´Ruhlarından Mısra Akan Kadınlar" adlı pano çalışmasıyla edebiyatımızdaki kadın şairlerimizin şiirlerinin derleyerek okulumuzda bu konuda bir farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır. Öğrencimizi çalışmasından ötürü tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Şbt

En İyi Meslek Hangisidir? 

 

Şbt

Cumhurbaşkanlığımız tarafından Yıldız Sarayı Silahhane Bölümü´nde açılan  "Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid´i Anlamak" sergisini ziyaret ettiK. Döneme ait tarihi bilgiler edinen öğrenci ve öğretmenlerimiz program kapsamında Sultan Abdülhamid´in kullandığı eşyaların sergilendiği bölümü gezerek bilgi aldı. 

Gezi boyunca öğrencilerimize eşlik eden Tarih öğretmenimiz Selma ÖZMEN, Coğrafya Öğretmenimiz Bengü ATAY´a teşekkür ederiz.

Şbt

30 Ocak-04 Şubat tarihlerinde Meksika´nın başkenti Mexico City´de yapılan U18 Dünya Kadınlar Buz Hokeyi Şampiyonasında ülkemizi başarıyla temsil eden Milli Sporcularımız ve Değerli Öğrencilerimiz Didem BAĞCI ve Özlem BAĞCI´yı tebrik ederiz.

Ayrıca Şampiyonada Hollanda ile yapılan milli maçta U18 Milli Takımının tarihindeki ilk golünü atarak tarihe geçen öğrencilerimize Başarı Belgelerini vererek hediyelerini takdim ettik. Öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.

Şbt

"İTÜ Tanıtım Günleri" etkinliğine katılan 12.sınıf öğrencilerimiz bölümler hakkında bilgi aldı. Ardından öğrencilerimiz kampüs turu yaparak üniversite hayatını yerinde gördüler.

Öğrencilerimize gezi boyunca rehberlik eden Okul Rehber Öğretmenlerimiz, Mehmet Ali TEKEŞ ve Seyit Ahmet IŞIN´a teşekkür ederiz.

Şbt

Öğrencimiz Ilgın ÖZKAN, "Şiir Ağacı" adlı çalışmasıyla edebiyatımızda klasikleşmiş ünlü şairlerimizden derlediği şiirlerle okulumuzda bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır. Türk şiirinin en güzel örneklerinin sergilendiği Şiir Ağacında, Ahmet Haşim´den Rıfat ILGAZ´a kadar birçok şairimizin şiirlerini okuyabilirsiniz. Her dalında özenle yazılmış şiirler belli aralıklarla değiştirilmek suretiyle Şiir Ağacı, şiir meyvelerini vermeye devam edecektir. Değerli Öğrencimiz Ilgın ÖZKAN´a çalışmasından ötürü teşekkür ederiz. Ayrıca bu çalışmasında öğrencimize rehberlik eden Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Sema BAŞURAL´a teşekkür ederiz.

Şbt

Aşiyan ; Ünlü şair Tevfik Fikret’in evidir. 
             Sanatçı uzun süre boğaz peyzajına bakan bahçe içinde bir evde oturma özlemini , 1906 yılında bu evle gerçekleştirmiştir.

Şair; Rumeli Hisarı´nın sırtında , Robert Kolej yanında önceden beri çok sevdiği bu yerde evini yapmıştır. Göksu’nun tam karşısında , boğazın en güzel bölümüne hakim bulunan bu yere, resim yapmak veya oturmak için eşi ile beraber sık sık gider, orada kurmak istedikleri yuvanın odalarına ve döşemelerine ait en ufak noktalara varıncaya kadar planlar yaparlar, hayaller kurarlardı. 
             Fikret’in ince zevkini anlamak için sadece Aşiyan’ın yerini görmek yeterlidir.
Müzede sergilenmekte olan, Aşiyan’ın orijinal çizimlerinin gösterdiği gibi, mimarisini ve planlarını kendisinin çizdiği bu villayı Hisar üstündeki ağaçlıklar içerisine yaptırarak, eve de Farsça da Yuva anlamına gelen “Aşiyan” ismini verdi.

            Okulumuz "Gezi ve Tanıtım Kulübü" bugün ünlü şair Tevfik FİKRET´in bir zamanlar yaşamını sürdürdüğü Aşiyan Tevfik Fikret Müzesine gezi programı düzenlendi. Gezi boyunca  ünlü Şair Tevfik Fikret hakkında Müze Rehberinden bilgiler alan öğrencilerimiz hatıra fotoğrafı çektirerek gezi programını sonlandırdılar.

               Geziyi organize Kimya Öğretmenimiz Hüseyin ERÇİN, Coğrafya Öğretmenimiz Bengü ATAY ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Rahşan ŞİŞKOLU´ya teşekkür ederiz.

Şbt

Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç.Dr.Hava Mühendis Tuğgeneral Ersin GÖSE ve Binbaşı Hakan ARI, okulumuz öğrencilerine Milli Savunma Üniversitesi hakkında bilgi verdi.

Harp Okullarının yeni sisteme göre nasıl öğrenci alacağına dair net bilgiler veren Doç.Dr.Hava Mühendis Tuğgeneral Ersin GÖSE, öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak sunumunu bitirdi.

Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç.Dr.Hava Mühendis Tuğgeneral Ersin GÖSE ve Binbaşı Hakan ARI´ya Beşiktaş Anadolu Lisesi ailesi olarak teşekkür ederiz.