T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

Tem

Okulumuz Dergisi "Dalgaların Sesi" 2018 yılı baskısıyla artık elektronik ortamda...

Aşağdaki ekrandan okul dergimizi e-kitap olarak okuyup inceleyebilirsiniz.

Okul dergimizin hazırlanıp basılmasında emeği geçen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Ülkü Anadol ATEŞ olmak üzere tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Tem

İstanbul genelinde yapılan basketbol turnuvasında B grubunda birinci olan okul takımımız finalde Galatasaray Lisesi ile karşılaştı. Finalde son dakikaya kadar önde götürdüğü maçı 63-59 kaybederek ikinci oldu. Gümüş madalya alan öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Ayrıntılar aşağıdaki linktedir.

Tem

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı tercih dönemindeki yüzdelik dilimlerimiz;

Tavan Yerleştirme Puanı: 493,877 (0,76 Yüzdelik Dilim)

Son Tercih Yerleştirme Puanı: 487,899 

Tercih döneminde başarılar dileriz.

Tem

Fizik Öğretmenimiz Ahmet ÖZTEKİN´in okulumuzu tercih etmeyi düşünen aday öğrencilere yönelik mesajını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Şbt

Beşiktaş Anadolu Lisesi için hazırlanan 360 derece “Sanal Tur” sayfasına hoş geldiniz. Hareketli görüntüye tıklayarak açılan sayfada kendinizi Beşiktaş Anadolu Lisesinde gibi hissedeceksiniz. 3D Sanal turumuz çalıştığında fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini istediğiniz yöne çevirebilirsiniz.

Haz

Bilgiye ulaşmada en önemli etken olan öğretmenler, bir eğitim kurumunun en önemli unsurudur. Eğitim ise ciddi ve zamana bağlı bir süreçtir. Başarı bu sürece ve performansa ayak uydurabilecek bir kadro ile sağlanır.

Okulumuzda yabancı dil eğitimleri İngilizce,Almanca ve Fransızca öğretebilme bilgi ve becerisine sahip, tecrübeli, öğretmenler tarafından verilmektedir. 

Beşiktaş Anadolu Lisesi size görkemli bir gelecek sunuyor. Okulumuz tecrübeli öğretmen kadrosu, rehberlik hizmetleri, profesyonel sosyal etkinlik anlayışı ile en iyi Ünivesiteleri hedefleyen öğrencilerini görkemli sonuçlar ile tanıştırıyor.

Donanımlı, aktif, öğrenci ile ders içi ve ders dışı zamanlarda güçlü iletişim kuran, danışmanlık vasfı yüksek, derslerin verimli ve kaliteli geçmesini sağlayan, alanında uzman genel kültüre hakim birbirinden kıymetli 48 kişilik idareci ve öğretmen kadromuzla öğrencilerimizi başarıya taşımak için burdayız.

 

Haz

Milli Eğitim Bakanlığınca, liselere geçiş sistemine ilişkin tercih ve yerleştirme kılavuzu "odsgm.meb.gov.tr" adresinden yayımlandı.

Kılavuza göre, tercih işlemi, https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Özel liselere kayıt işlemleri ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları 27 Haziran-13 Temmuz 2018 arasında tamamlanacak. 2 Temmuz´da tercihlere esas kontenjan tabloları ilan edilecek. 

Yerleştirme işlemleri için tercihler 2-13 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz´da açıklanacak. 

6-10 Ağustos´ta birinci, 13-17 Ağustos´ta ikinci, 27-31 Ağustos´ta üçüncü, 3-6 Eylül´de dördüncü nakil tercih başvuruları yapılacak. 10-14 Eylül´de yatılılık başvuruları okul ve kurumlarca alınacak. 

Merkezi yerleştirme

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. 

Yerel yerleştirme

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak. 

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kurumlarına açıklanan kontenjanlara göre gerçekleştirilecek. 

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme iş ve işlemleri ile öğrencilerin okullara kayıtları 13 Temmuz saat 17.00´ye kadar tamamlanacak. 

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları halinde, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 10-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak. 

Okul tercihi zorunlu olacak

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. 

Öğrenciler, merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek. Merkezi sınava girmeyen öğrencilerin ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercihleri alınacak. 

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla beş okul tercihi yapabilecek. 

Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Öğrenciler, ayrıca istemeleri halinde yerleştirmeye esas dördüncü nakil başvuru döneminde
mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak ekrandan en fazla beş, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla beş okul olmak üzere toplam 15 okul tercihinde bulunabilecek.

Kayıt alanları renklerle ayrıldı

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar renklere göre gruplandırıldı. 

Buna göre yeşil renk, öğrencilerin ikamet adresinin bulunduğu "kayıt alanı"nda yer alan okulları; mavi renk, öğrencilerin ikamet adresine göre komşu kayıt alanında yer alanlar okulları; kırmızı renk ise öğrencilerin ikamet adresine göre bulunduğu kayıt alanında ve komşu kayıt alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek. 

Öğrencilerin, ikamet adresine göre bulundukları kayıt alanından okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden "komşu kayıt alanı"ndaki öğrencilerden; komşu kayıt alanındaki öğrenciler de "diğer" kayıt alanlarındaki öğrencilerden avantajlı olacak. 

Kayıt alanında bir ortaokulda dönem olarak fazla okuyan öğrenci az okuyanlara göre daha avantajlı olacak Yerel yerleştirmede öğrencilerin sekizinci sınıfta okula devam durumları yerleştirmede değerlendirilecek. 

Özürsüz devamsızlığı 0-5 gün olan öğrenciler 5,5-10 gün olanlara göre; 5,5-10 gün devamsızlığı olan öğrenciler 10,5-15 gün olanlara göre; 10,5-15 gün devamsızlığı olan öğrenciler 15,5-20 gün olanlara göre; 15,5-20 gün devamsızlığı olan öğrenciler de 20 gün üzeri olanlara göre daha avantajlı olacak. Yerel yerleştirmede son ölçüt olarak yaşça küçük olan öğrenciler öncelikle yerleştirilecek. 

Nakil başvurularının alınması

Yerleştirmeye esas nakillerin her döneminde merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla üç, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla üç, pansiyonlu okullar için de en fazla üç okul tercihi yapılabilecek. 

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih eden ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk iki okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla üç okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla iki okul seçilebilecek. 

Eşitlik halinde ne olacak?

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla, Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak. 

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

Tercih danışmanlığı komisyonları oluşturulacak

MEB, 2-13 Temmuz´da oluşturulacak tercih danışmanlığı komisyonları aracılığıyla talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verecek. 

Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açıköğretim kurumlarına yönlendirilecek. 

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları, açık liseler ile yetenek
sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları iletilecek. 

 

Haz

LGS sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi.

LGS SINAV SONUÇLARI SORGULAMA 2018

TEOG´un ardından gelen yeni sınav sistemi olan LGS 2 Haziran´da uygulandı. LGS´nin birinci bölümü sözel, ikinci bölümü ise sayısal alandan yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı LGS sınav sonuçlarını açıklayarak öğrencilerin meraklı bekleyişini sona erdirdi.

LGS sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı´nın http://sonuc.meb.gov.tr/ adresi üzerinden saat 16.00´da erişime açıldı.

Haz

2017‑2018 II. Dönem Derslere Göre Dönemlik Ağırlıklı Ortalama Sıralamalarını Görüntülemek İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız.

Haz

YKS sınav giriş yerleri açıklandı! 30 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),1 Temmuz 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınav giriş yerleri belli oldu. İşte YKS sınav giriş yerleri sorgulama ile ilgii ayrıntılar.

YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL SORGULANIR?

  ÖSYM, 30 Haziran ve 1 Temmuz´da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş belgelerini "https://ais.osym.gov.tr/" adresinden erişime açtı.  Öğrenciler buradan sorgulama yapabilecek. 

ÖSYM´DEN YKS İÇİN ÖNEMLİ UYARI

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada : "30 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),1 Temmuz 2018 tarihinde uygulanacak olan 2018-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile saat 14.00´den itibaren edineceklerdir." denildi.

2018-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

2018-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Öte yandan ÖSYM, sınava girecek öğrencilerin YKS ile ilgili uyması gereken temel kuralları da yayınladı.

BELGEDE ADAYN FOTOĞRAFININ GÖRÜNÜR ŞEKİLDE OLMASI

YKS´de uyulması gereken temel kurallar şöyle: Sınav giriş belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafının bulunması. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır.

SINAV BELGESİNDE BELGENİN ORİJİNALİ HARİCİ YAZI VE ŞEKİL BULUNMAMASI

Sınav giriş belgesinin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

FOTOĞRAFI ANLAŞILMAYAN ADAYLAR SINAVA ALINMAYACAK

Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır

ÇANTALAR SINAV MERKEZİNE ALINMAYACAK

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde
hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

ADAYLAR, BİNAYA KALEM SİLGİ VE PEÇETE BULUNDURAMAYACAK

Adaylar, kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava girecekleri binaya sokamazlar.

2018 YKS SINAVI NE ZAMAN? 

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) 30 Haziran - 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak.

TYT, 30 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak. Sınav saat 10:15´te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

AYT, 01 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav, saat 10:15´te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

YDT, 01 Temmuz 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav saat 15:45´te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Haz

2017 - 2018 eğitim - öğretim yılı iftihar tablomuz.

Üç eğitim - öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alarak üstün başarı belgesini hak ederek iftihar tablomuzda yer alan öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Başarılarının devamını dileriz.

Aşağıdaki linke tıklayarak iftihar tablomuzu görüntüleyebilirsiniz.

Haz

Okulumuzda her sene yayınlanan, içinde Beşiktaş Anadolu Lisesi öğrencilerinin yazılarını bulunduran dergimiz bu sene sizlere çok güzel içerikler sunuyor. İçinde sanattan uzaya, astrolojiden E-spor´a kadar okuması birbirinden eğlenceli bir sürü yazı bulunuyor. Derginin sayfalarını çevirirken Jon Snow ile maceralara dalacak, Star Wars ile kendinizi uzayın derinliklerinde bulacaksınız.

Dergimizde bulunan haber bölümünden de okulumuzu tanıyabilir, okulumuzla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Okul dergimizin hazırlanması emeği geçen başta Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Ülkü Anadol ATEŞ olmak üzere Öğrencilerimiz Eren AL, Ayhan YILMAZ, Duru İNCELER, Ayşenur ATLAÇ, Gizem Zeynep ÇAPOĞLU, Elif HANCI, Ege BEKAR, Batuhan EMİROĞLU, Naz BALKAN, Asya PİŞKİN, Melis ŞAHİN, Şule KALELİ, Asrın KOL, Derin SEZER, Emir FİL, Yiğit CAN, Baybars TOKGÖZ, Ece KARAKAŞ, Aslı DEMİR, Nil ŞENEL, Suay UYSAL,Efe Bora EVEREST ve Işıl KESLER´E teşekkür ederiz.

Haz

Öğrencimiz Zeynep Buse Güngör (9/A),

Milli Takım Sporcusu olarak katıldığı, 9-10 Haziran tarihlerinde Avusturya’da düzenlenen Austria Youth Open Artistik Yüzme Yarışlarında, Takım Dalında 1.’lik ile altın madalya ve Combo branşında 2.’lik ile gümüş madalya kazandı.

Ülkemizi uluslararası platformda başarıyla temsil eden Öğrencimiz Zeynep Buse GÜNGÖR´ü tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 👏👏👏

Haz

Milli Eğitim Bakanlığı, okul web kullanımı listesini yayımladı. Buna göre 53,720 kurum arasından 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı Türkiye sıralamamız: 168 👏

Emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Haz

Satranç Kulübümüz, 2017-2018 eğitim öğretim yılında önemli başarılara imza attı. Beden Eğitimi Öğretmenimiz Özdilek Kandemir´e özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ederiz.