T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

May

Ortaöğretim kurumları arası düzenlenen Türk Dili ve Edebiyatı bilgi yarışmasında okulumuz ilçe 3.´sü olmuştur. Okulumuzu temsil eden öğrencilerimiz Elif Nazlı LALE, Aybike ŞAHİNOĞLU, Yağız Efe ÖZTÜRK ve Osman Burak DURAK´a, onları hazırlayan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Ülkü Anadol ATEŞ´e teşekkür eder, başarılar dilerim.

May

 Okulumuzun 2017 yılı tanıtım filmi öğrencilerimiz tarafından hazırlanmıştır. Emeği geçen öğrencilerimize teşekkür eder başarılar dileriz. 

May

Kut´ül Amare Zaferi´nin 101. Yıl anma etkinliğinde İBB  mehter takımının programımıza katılımını sağladığından dolayı İBB Orkestralar Müdürü Sayın Celal SEVENCAN´ı okul aile birliğimiz makamında ziyaret ederek, teşekkürlerimizi iletip plaketlerini takdim etmişlerdir.

May

        Okulumuz Edebiyat öğretmeni Mehmet Hüsnü ERTEN’in çalıştırdığı öğrencilerimiz bizlere çok muhteşem bir şiir dinletisi sundular. Programımızda bizleri yalnız bırakmayan desteklerini bizlerden esirgemeyen velilerimize, emeği geçen öğretmenimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, başarılar dilerim.

May

Okulumuz öğrencilerinden Müzeye Zeynep AKYOL Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma yarışmasında ilçe birincisi olmuştur. Öğrencimizi ve O´nu hazırlayan öğretmenimiz Nuray YILMAZ´ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Nis

        Tarihi şan ve şerefle dolu ecdadımızın, tarihin sayfalarına altın harflerle yazdığı Kut’ül Amare zaferinin 101. Yılını coşkuyla kutladık. Programın hazırlanmasında emeği geçen edebiyat öğretmenlerimiz Sema BAŞURAL, Ülkü Anadol ATEŞ’e müzik öğretmenimiz Kurtuluş KORKMAZ’a, resim öğretmenimiz Mine GÜNAL’a, tarih öğretmenimiz Semra ÖZMEN’e, Müdür Yardımcımız Safiye ADIYAMAN’a ve emeği geçen öğrencilerime teşekkürler eder, başarılar dilerim.

       “Arslanlar! Bugün Türklere şeref, şan; İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprakların güneşli havasında, şehitlerimizin ruhu şad ve handan uçuşuyorlar. Hepinizin pak alınlarınızdan öperek, hepinizi tebrik ederim. Bize 200 yıldan beri tarihimizde okunmayan bir vak’ayı kaydettiren Allah’a hamd ve şükürler olsun. Allah’ın azametine bakınız ki, 1500 senelik İngiliz tarihine böyle bir vak’ayı ilk defa sizin süngülerinizle yazdırdı.”

       “Bugüne ‘Kut Bayramı’ adını veriyorum. Ordumun her ferdi her yıl bu günü kutlarken, şehitlerimize Yasinler, Tebarekeler, Fatihalar okunsun.”diyerek ordusuna seslenen

       Kut’ül Amare Muharebesi’nin muzaffer komutanı Halil Paşa, mezarı başında anıldı.

 

 

Nis

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün şiir okulda projesi kapsamında Beşiktaş Anadolu Lisesi ve Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu Attila İLHAN´ın şiirlerinden oluşan dinleti büyük beğeni kazandı. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen edebiyat öğretmenimiz Rahşan ŞİŞKOLU ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Nis

       Okulumuz müdür yardımcısı Kazım ÖNER Milli Eğitimde 37 yıl hizmet ederek 5.4.2017 tarihinde emekliye ayrılmıştır. Okulumuzda görev yaptığı süre zarfında öğrenci, öğretmen ve velilerimiz tarafından çok sevilen, mesleğine aşık, öğretmenliğin hakkını layıkıyla veren değerli hocamıza emeklilik yaşantısında sağlık, mutluluk, huzur ve esenlikler dileriz.

Nis

       Beşiktaş Anadolu Lisesi ve İSOV Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortak projesi FRC ROBOTÜRK, Amerika´nın Newyork eyaletinin Suffun kentinde düzenlenen turnuvada ülkemizi temsil etti. 

       Bu proje öğrencilerimize takım olarak çalışma bilincini, plan ve strateji yapmayı, zorluklar karşısında yılmadan mücadele etme ruhunu öğretti. Burada farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşarak kültürler arası etkileşimde bulunarak, dostluk kardeşlik köprüsü kurup, dillerinin gelişmesine katkı sağladılar.

       Bu projeye katılan öğrencilerimizi tebrik eder, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Nis

Okulumuzu resim, şiir ve kompozisyon alanında düzenlenen yarışmalarda başarıyla temsil eden ve okulumuza derece getiren öğrencilerimizi törenle ödüllendirdik. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

       Okulumuz 10/B sınıfı öğrencilerinden Aleyna ŞEN TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında düzenlenen 48. Lise Öğrecileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge yarışmasında Matematik alanında Birincilik ödülü kazanmıştır. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Okulumuz kodlama kulübü öğrencileri, Mef Üniversitesitesi tarafından düzenlenen ´´Programlamaya Nereden Başlasam?´´ isimli workshop´a katıldı. C dilinde konsol uygulaması ve Arduino programı yazan öğrencilerimiz, bilgisayar mühendisliği bölümünü yakından tanıma fırsatı buldular.

Mrt

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

        Çanakkale imanın küfre, hakkın batıla, haklının haksıza karşı zaferinin perçinlendiği yerdir. Çanakkale dilleri, renkleri, coğrafyaları farklı nice vatan evladının , din, millet, vatan, hak, hakikat, adalet, mukaddesat uğruna omuz omuza şehadete koştuğu yerdir. Çanakkale, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in;                                                                

        Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,

        Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi;

dizelerinde  ifade ettiği gibi şehadetin destanlaştığı, bir milletin Allah aşkı ile şahlandığı yerdir.

 

       Canını vatan uğruna feda eden, varlığını varlığımıza izzet ve onurumuza adayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi şükran ve minnet duygusuyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.

Mrt

 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü faaliyeti kapsamında düzenlenen lise öğrencilerine yönelik ´´18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri´´ konulu resim ve şiir yarışmasında okulumuz öğrencilerinden Berra ÇİLDAN şiir alanında İlçe 1.´si, resim alanında Birgül SALMAN İlçe 2.´si olarak ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI´nın elinden almışlardır. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. 

Mrt

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 96. YILINDA MEHMET AKİF ERSOY´U MİNNETLE ANDIK

       Bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşımız kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve sonsuza değin yaşayacak olan mukaddes kavramlardır.

       İstiklal Marşını anlamak ve anlatabilmek için Mehmet Akif’i çok iyi tanımak ve İstiklal Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz lazım.

       Üç kıtada şanlı zaferlerle fetihler yapmış, 23 milyon km2’lik topraklara hükmetmiş 6,5 asır adaletiyle ayakta durmuş olan Osmanlı İmparatorluğu girdiği  I. Dünya  Harbinden yenik çıkmış ve vatan toprağının dört bir yanı işgal edilmiş, Türk Milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaya başlamıştır. İşte böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı ‘’Korkma!’’ seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku ifadesi olmayıp her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin hisli kalbinde terennüm etmesidir. Bu en olumsuz durumlar da  dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esarette ümitsizlikte bize yakışmazdı. Öylede oldu. Tarihi şanla şerefle yazılı Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu’da ‘’Ya İstiklal, Ya Ölüm’’ parolası ile hareket ederek İstiklal Savaşı’na başlamış ve Türk Ordusu düşmana en güzel cevabı vermiştir.

       Milli Mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı ‘’Korkma’’ hitabından sonra ilerleyen dizelerde yeni bir hitapla millete seslenerek.

‘’Arkadaş, yurduna alçakları uğratma sakın;

  Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

  Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın,

  Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

derken ; vatan savunmasının gerekliliğine vurgu yaparak,  millete özgüven kazandırıyor ve yüreklendiriyordu.

       İstiklal Marşına genel olarak baktığımızda şunu görürüz; İstiklal Marşı o günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif: ‘’O şiir bir daha yazılamaz. O’nu kimse yazamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır.’’ Diyerek bu durumu ifade etmiş ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır. Yine İstiklal şairimizin ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’’ diye dua etmesi o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının,  istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakarlıklar yaptığımızın ve ne büyük bedeller ödediğimizin bir göstergesidir.

       Sevgili gençler! Bütün bu anlatılan şeyleri mutlaka daha önceden de duydunuz ve belki de bir çoğunuzun ruhunda derin akisler uyandırdı. Bizler şu anı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Geçmişte yaşayan şanlı ceddimiz, şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ister, fedakarlık ister. Bizden sonra gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak, geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız.

       Konuşmama son verirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i  şükran ve minnetle yad ediyoruz.

       Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle saygıyla selamlıyorum.