T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

Ekm

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenecektir. Proje detayları ektedir.

Ekm

Deneme sınavları bilgi ve zaman kullanımını ölçmemizi sağlayan en önemli fırsatlardandır. Kaygı durumumuzu, stres faktörlerini deneme sınavlarına girerek aşabiliriz. Deneme sınavları, gerçek sınavın provasıdır ve öğrencileri gerçek sınava hazırlar.  Bizler de "Beşiktaş Anadolu Lisesi" olarak öğrencilerimizin gerçek sınavlara daha iyi hazırlanmaları adına 12.sınıflarımıza deneme yaptık. Deneme süresince öğrencilerimize eşlik eden değerli öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Ekm

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Dil Kurumu işbirliğince öğretmenler ile resmi ve özel tüm ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik "Dilimiz Kimliğimizdir" konulu "Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Yarışması" nda okulumuz öğrencilerinden Ecem SENEM "Bir Yudum Su" adlı deneme yazısıyla ilçemizde birinci olmuştur. Öğrencimizi ve koordinatör öğretmenlerimiz Rahşan ŞİŞKOLU, Mehmet Hüsnü ERTEN´i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ekm

12/A sınıfı öğrencisi Murat Karaca’nın organize ettiği satranç turnuvası başladı. Müsabakalar öğle arasında okul kütüphanesinde yapılıyor.

 


 

Ekm

Beykoz Anadolu Hisarı Ortaokulu 8.sınıf öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte okulumuzu ziyaret ettiler. Okulumuz hakkında detaylı bilgiler alan öğrenciler okulun tüm yerleşkesini  öğretmenimiz Seyit Ahmet IŞIN´ın rehberliğinde gezdiler. Ziyaretleri için teşekkür ederiz. 

Ekm

Okulumuz öğrencilerinin kendi aralarında kurdukları takımlarla katıldıkları turnuvaya katılım yoğun oldu. Öğrencilerimizin zihinsel ve fiziksel becerilerini üst seviyeye taşıdıkları spor etkinliklerimizden biri  olan basketbol turnuvası tüm heyecanıyla sürüyor.

Ekm

2017-2018 Eğitim öğretim yılı okul meclis başkanı seçimi yapıldı. İki adayın yarıştığı seçimler tam bir genel seçim havasında gerçekleşti. Hazırlanan oy pusulaları mühürlenerek kullanıldı. Bir adet seçim sandığı ve oy kullanma kabininde seçimler yapıldı. Sandık kurulunun gözetim ve denetiminde yapılan seçimlerde 572 öğrencimiz oy kullanmıştır. Seçimi en fazla oy alan 11/F sınıfı öğrencisi Esin ÖZEN kazanmıştır. Yeni öğrenci meclisi başkanımıza başarılı çalışmalar dileriz. Seçimlerin gerçekleşmesinde özveri ile çalışan başta öğretmenlerimiz Mehmet Ali TEKEŞ, Seyit Ahmet IŞIN olmak üzere tüm sandık kurulu üyelerimize okul idaresi olarak teşekkür ederiz.

Ekm

Şişli Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Osman Nuri KUL ve Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet Sellim Sarı okulumuza yapmış oldukları değerli ziyaretleri için kendilerine teşekkür ederiz.

 

Ekm

BAL öğrencileri ve Resim öğretmenimiz Mine GÜNAL ile 15. İstanbul Bienali İstanbul Modern Müzesi sergisine gezi düzenlenmiştir.

Ekm

Beşiktaş Eğitim Bir Sen İlçe Temsilciliği okulumuza yeni atanan müdür yardımcılarımızı ziyaret etti. Değerli ziyaretleri için sayın Mehmet Fatih İNCE, Selver GÖK ve Zarif HAKTANIR´a "Beşiktaş Anadolu Lisesi Ailesi" olarak teşekkür ederiz.

Ekm

12/B Sınıfı Öğrencisi Umut Kurt yönetimindeki futbol turnuvası sona erdi. 14 takımın katıldığı turnuvanın final maçında, 10/D sınıfını 1-0 yenen 12/DE sınıfı şampiyon olurken, 10/D sınıfı en centilmen takım seçildi. Turnuvaya katılan ve sportmence mücadele sergileyen öğrencilerimizi kutlarız.

Ekm

AFS Programları 2018 - 2019 Başvuru Koşulları

  1. T.C. Vatandaşı olmak,
  2. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüklerine bağlı liselerdeki; Lise Hazırlık, 9, 10,11 ve 12. sınıfa devam ediyor olmak ya da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerin son sınıf öğrencisi olmak,
  3. 01 Ocak 2000 – 01 Eylül 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak,
  4. Son iki öğretim yılı (2015-2016 ve 2016-2017) sonu not ortalamalarının 100 üzerinden 50 ve üzeri olması,
  5. Son iki öğretim yılı (2015-2016 ve 2016-2017) not ortalamalarında hiçbir dersten 50 altında almamış olmak. 

*AFS Değerlendirme süreçlerine başvuru için yabancı dil bilgisi aranmamaktadır. 

AFS Programları 2018 – 2019 ADAY DEĞERLENDİRME SÜRECİ

 

1. Aşama: Genel Kültür ve Zihinsel Beceri  

4-5 Kasım 2017 , 10:00 

Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir

1.Aşama Sonuçları İlanı: 24 Kasım 2017 – www.turkkulturvakfi.org.tr

2. Aşama : Mülakatlar 

2-3 Aralık ve 9-10 Aralık 2017

Adana, Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir 

Başvuru Harcı : 75 TL 

Türk Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi TL hesabı

Garanti Bankası Nişantaşı Şubesi 132

TR73 0006 2000 1320 0006 2939 50

Başvuru Aşamaları

1. www.turkkulturvakfi.org.tr adresinde bulunan AFS Programları 2018 - 2019  Başvuru Formunu doldurulması,

 

2.  Adayların devam ettikleri Lise Müdürlüklerinden alacakları kaşeli ve imzalı öğrenci belgesini ve resimli kimliğini 1. Aşama Yazılı Sınav´a gelirken yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Ekm

         Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı´nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı... İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918´de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması´na dayanarak 13 Kasım 1918´de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul´a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü. 

         İstanbul´un 5 yıl süren işgali, Türk Ordusu´nun  6 Ekim 1923  günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında kente girmesiyle sona erdi.

 

 

         İstanbul´un Kurtuluşu´nun  94. yıldönümü Türk Milleti´ne kutlu olsun.

Eyl

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI okulumuzu ziyaret ederek aramıza yeni katılan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle sohbet ederek, onlara 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Eyl

2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılına yapılan coşkulu törenle başladık. Törene katılarak bizleri onure eden Milli Eğitimin çeşitli okullarında görev yapan ve uzun yıllar okulumuza hizmet ederek emekli olan müdür yardımcımız Safiye ADIYAMAN´a plaket takdim eden okul müdürümüz Mehemet Emin DÖRTBUDAK konuşmasında şunları söyledi;

       Kıymetli öğretmen arkadaşlarım, değerli velilerimiz, geleceğimizin teminatı olan sevgili öğrencilerimiz sizleri sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

       Sadece Beşiktaş’ımızın değil Türkiye’nin en güzel ve en başarılı okullarından birinde okuyorsunuz. Ben sizleri ufukta yeni doğmuş şule şule ışık yayan bir güneş gibi görüyorum.

       Bu gün yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı  içerisindeyiz.  Okul hayatımızın ilk dönemlerinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Okul bireyin sadece hayat standardını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve beceri vermekle kalmaz. Aynı  zamanda toplumun yapılarını, insan ilişkilerinin nasıl olacağını, bireysel ve toplumsal sorumlulukların neler olacağını, hizmet ettiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır ve bunları davranış haline getirmelerini sağlar.

      Sevgili gençler, biz öğretmenlerinizin en büyük amacı sizleri Atatürk İnkılap ve İlkelerine Anayasada ifadesini bulan ve Türk Milli Eğitimi temel kanunu ile de bunu eğitimin amaçlarından biri sayan ; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan, geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir.

       Sevgili gençler; hepimiz insan olduğumuz için sahip olduğumuz haklar ve sorumluluklar vardır. Bu hak ve ödevleri yerine getirmeye imkan tanıyan ve insanlığın bugüne kadar ortaya koyabileceği en iyi sistem olan demokrasinin ve bileşenlerinin okulumuzda kurumsallaşması oldukça önemlidir.

      Çünkü sizler geleceğin yetişkinlerisiniz. Bu konuda oldukça şanslısınız. Demokrasiye giden yolda Orta Asya’dan getirdiğimiz binlerce yıllık birikimimizle üzerinde yaşadığımız Anadolu, sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin, hoşgörünün ve sevginin en büyük referans kodlarını sunacaktır.

       Devletimizin 2023 vizyonuna ulaşması için birbirinize saygılı, erdemli çalışma, eleştirel ve yapıcı düşünme, farklılıkları zengin olarak görme, birlikte üretebilme, kendinizi ve başkalarının yaptıklarını sorgulayabilme, hak mücadelenizde kararlı duruş sergilemeniz ve güven sahibi olmanız bu vizyonun kritik eşiğidir.

       Kıymetli veliler; Ülkemizin kalkınması ve Atatürk’ün idealize ettiği ‘’Muassır medeniyet seviyesi’’ ne çıkmamız ancak tüm bireylerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ile mümkün olacaktır. Bu bağlamda çalışmalarımızın başarıya ulaşması sizlerin bizimle beraber hareket etmenizle mümkün olacaktır. Öğretmenlerimizle sürekli ilişki içerisinde olmanızı, öğrencinizin başarısını arttırmak için yapılması gerekenleri zamanında yaparak okulumuzun başarısını arttırmada sizlerin de büyük katkıları olacaktır.

       Saygı değer öğretmen arkadaşlarım;

 

       Geleceğimizi ve ülkemizi emanet edeceğimiz gençlerimizi, iyi yetişmiş birer fert olarak, modern bilime dayalı, bilgiyi üreten ve bu bilgileri gelişen teknoloji ile ekonomik yararlılığa çeviren, öz güveni yüksek bireyler olarak yetiştirmede en büyük görev sizlere düşmektedir. Bunları yaparken Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, bu ilkeleri benimsemiş ve davranış haline getirmiş fertler olarak yetiştireceğine olan inancım tamdır, diyerek 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının ülkemize, milletimize geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hayırlı olması temennisinde bulundu.