T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

       Okulumuz müdür yardımcısı Kazım ÖNER Milli Eğitimde 37 yıl hizmet ederek 5.4.2017 tarihinde emekliye ayrılmıştır. Okulumuzda görev yaptığı süre zarfında öğrenci, öğretmen ve velilerimiz tarafından çok sevilen, mesleğine aşık, öğretmenliğin hakkını layıkıyla veren değerli hocamıza emeklilik yaşantısında sağlık, mutluluk, huzur ve esenlikler dileriz.

Nis

       Beşiktaş Anadolu Lisesi ve İSOV Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortak projesi FRC ROBOTÜRK, Amerika´nın Newyork eyaletinin Suffun kentinde düzenlenen turnuvada ülkemizi temsil etti. 

       Bu proje öğrencilerimize takım olarak çalışma bilincini, plan ve strateji yapmayı, zorluklar karşısında yılmadan mücadele etme ruhunu öğretti. Burada farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşarak kültürler arası etkileşimde bulunarak, dostluk kardeşlik köprüsü kurup, dillerinin gelişmesine katkı sağladılar.

       Bu projeye katılan öğrencilerimizi tebrik eder, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Nis

Okulumuzu resim, şiir ve kompozisyon alanında düzenlenen yarışmalarda başarıyla temsil eden ve okulumuza derece getiren öğrencilerimizi törenle ödüllendirdik. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

       Okulumuz 10/B sınıfı öğrencilerinden Aleyna ŞEN TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında düzenlenen 48. Lise Öğrecileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge yarışmasında Matematik alanında Birincilik ödülü kazanmıştır. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Mrt

Okulumuz kodlama kulübü öğrencileri, Mef Üniversitesitesi tarafından düzenlenen ´´Programlamaya Nereden Başlasam?´´ isimli workshop´a katıldı. C dilinde konsol uygulaması ve Arduino programı yazan öğrencilerimiz, bilgisayar mühendisliği bölümünü yakından tanıma fırsatı buldular.

Mrt

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

        Çanakkale imanın küfre, hakkın batıla, haklının haksıza karşı zaferinin perçinlendiği yerdir. Çanakkale dilleri, renkleri, coğrafyaları farklı nice vatan evladının , din, millet, vatan, hak, hakikat, adalet, mukaddesat uğruna omuz omuza şehadete koştuğu yerdir. Çanakkale, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in;                                                                

        Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi,

        Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi;

dizelerinde  ifade ettiği gibi şehadetin destanlaştığı, bir milletin Allah aşkı ile şahlandığı yerdir.

 

       Canını vatan uğruna feda eden, varlığını varlığımıza izzet ve onurumuza adayan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi şükran ve minnet duygusuyla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.

Mrt

 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü faaliyeti kapsamında düzenlenen lise öğrencilerine yönelik ´´18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri´´ konulu resim ve şiir yarışmasında okulumuz öğrencilerinden Berra ÇİLDAN şiir alanında İlçe 1.´si, resim alanında Birgül SALMAN İlçe 2.´si olarak ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dr. Önder ARPACI´nın elinden almışlardır. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. 

Mrt

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN 96. YILINDA MEHMET AKİF ERSOY´U MİNNETLE ANDIK

       Bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşımız kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve sonsuza değin yaşayacak olan mukaddes kavramlardır.

       İstiklal Marşını anlamak ve anlatabilmek için Mehmet Akif’i çok iyi tanımak ve İstiklal Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz lazım.

       Üç kıtada şanlı zaferlerle fetihler yapmış, 23 milyon km2’lik topraklara hükmetmiş 6,5 asır adaletiyle ayakta durmuş olan Osmanlı İmparatorluğu girdiği  I. Dünya  Harbinden yenik çıkmış ve vatan toprağının dört bir yanı işgal edilmiş, Türk Milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaya başlamıştır. İşte böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı ‘’Korkma!’’ seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku ifadesi olmayıp her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin hisli kalbinde terennüm etmesidir. Bu en olumsuz durumlar da  dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esarette ümitsizlikte bize yakışmazdı. Öylede oldu. Tarihi şanla şerefle yazılı Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu’da ‘’Ya İstiklal, Ya Ölüm’’ parolası ile hareket ederek İstiklal Savaşı’na başlamış ve Türk Ordusu düşmana en güzel cevabı vermiştir.

       Milli Mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı ‘’Korkma’’ hitabından sonra ilerleyen dizelerde yeni bir hitapla millete seslenerek.

‘’Arkadaş, yurduna alçakları uğratma sakın;

  Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

  Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın,

  Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

derken ; vatan savunmasının gerekliliğine vurgu yaparak,  millete özgüven kazandırıyor ve yüreklendiriyordu.

       İstiklal Marşına genel olarak baktığımızda şunu görürüz; İstiklal Marşı o günlerin heyecanıyla yazılmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif: ‘’O şiir bir daha yazılamaz. O’nu kimse yazamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır.’’ Diyerek bu durumu ifade etmiş ve İstiklal Marşı’nı Safahat’ına almamıştır. Yine İstiklal şairimizin ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’’ diye dua etmesi o günlerin, hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının,  istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakarlıklar yaptığımızın ve ne büyük bedeller ödediğimizin bir göstergesidir.

       Sevgili gençler! Bütün bu anlatılan şeyleri mutlaka daha önceden de duydunuz ve belki de bir çoğunuzun ruhunda derin akisler uyandırdı. Bizler şu anı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Geçmişte yaşayan şanlı ceddimiz, şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ister, fedakarlık ister. Bizden sonra gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak, geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız.

       Konuşmama son verirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i  şükran ve minnetle yad ediyoruz.

       Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle saygıyla selamlıyorum.

 

       

Mrt

İstiklal Marşı´mızın kabulünün 96. yılı münasebeti dolayısıyla, Beşiktaş İlçesi liseler arası düzenlenen İstiklal Marşı´nı ezbere ve güzel okuma yarışmasında okulumuzu temsil eden öğrencimiz Deniz ŞALK ilçe 2.´si olmuştur.Öğrencimizi tebrik eder, kendisini hazırlayan edebiyat öğretmenimiz Ülkü Anadol ATEŞ ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. 

Mrt

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Mrt

       Okulumuz öğrencilerinden Tıp alanını tercih eden bir grup öğrencimiz rehber öğretmenlerimiz Mehmet Ali Tekeş ve Seyit Ahmet Işık ile birlikte İstinye Üniversitesini gezerek orada Tıp ve Sağlık Bilimleri hakkında bilgi alarak, laboratuvar ortamında incelemelere katıldılar.

Şbt

THE VALENTINE’S DAY POETRY PROJECT

 

       Bir e-twinning projesi olarak başlayan projemize Türkiye , Yunanistan , Hırvatistan, Ukrayna katılım göstermiştir. Projenin amacı farklı dillerde okunan şiirlerin farklı diller tarafından telaffuz edilmeye çalışılması ve bu sayede oluşturulan platformda kültürler arası paylaşımdır.

 

        Projenin başlangıcı18 Ocak ve bitişi de 21 Şubat 2017 olarak belirlenmiştir . Her ülke kendi ülkelerine ait altı şiirle projeye katılmıştır. Ülke ve okul tanıtım videoları ,öğrencilerin bireysel tanıtım videoları ve şiir videoları e-twinning portalına yüklenmiştir. Proje süresi boyunca öğrenciler çalışmalarını düzenli olarak Padlet Page’de yayınlamışlardır.

 

       21 Şubat 2017 saat  14.00’da bir canlı  konferans eşliğinde tüm projeye dahil olan ülkelerle bir platform oluşturulup şiirler okunmuştur. Konferans sırasında her ülke diğer ülkenin hazırladığı şiirleri ülkelerin kendi dillerinde okumaya çalışmışlardır. Bu sayede projeye dahil olan öğrenciler farklı bir yabancı dilin nasıl telaffuz edildiğini , nasıl okunduğunu tecrübe etmiş ve diğer ülkelerin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmuştur.

 

       Bu projeyi organize ve başından sonuna kadar takip eden İngilizce öğretmenimiz Selen ARAS’a ve emeği geçen tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

THE VALENTINE’S DAY POETRY PROJECT

 

       It’s a Project about e-twinning which has partner with Turkey ,Croatia ,Ukraine and Greece. The point of the Project is to build a cultural platform by using the way of pronouncation of different languages by reading poems.

 

       Project’s date was set as between January and February. Each country has joined the Project with six poems of their own country. They loaded student’s  introduction  videos, school’s introduction and country’s introduction videos in e-twinning portal. During the Project’s timeline, students have uploaded their work to Padlet Page.

 

 

       A platform has been built in February 21 of 2017 at 14.00 and each country involved in this Project that have read another country’s poems in their language. By this way students have experienced how to pronounce the poems, how to read in another language and also students have learnt another country’s culture.

 

Şbt

2016 - 2017 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Dereceye Giren Öğrencilerimize Ödülleri Takdim Edildi.

9. SINIFLARDA

1. 9/B Sınıfından Sevgi KEMENT      91,61

2. 9/A Sınıfından Yaren YILDIZ        91,48

3. 9/C Sınıfından Elfin DEMİRTAŞ     91,28

10. SINFLARDA

1.  10/C Sınıfından Nadide Bilge DOĞAN 95,67

2. 10/D Sınıfandan Tolga MAMUR           95,61

3. 10/C Sınıfından Tuna GÜVEN             95,50

11. SINIFLARDA

1. 11/D Sınıfından Dilek KAPLAN           95,86

2. 11/A Sınıfından İpek DUYSAK            95,51

3. 11/A Sınıfından Eren Baver KAYA        95,33

12. SINIFLARDA

1. 12/B Sınıfından Derda TASLAK           98,93

2. 12/H Sınıfından Serap SÜER              98,39

3. 12/B Sınıfından Merve Gül ERENCE      98,38

   ile dereceye girmişlerdir. Öğrencilerimizi kutlar, öğrenim hayatları boyunca başarılarının devamını dileriz.

 

Şbt

Okulumuz 12/H sınıfı öğrencisi Yağız Efe ÖZTÜRK 17 Aralık 2016 tarihinde Anadolu Gençlik Derneğinin Türkiye genelinde yaptığı ´´Siyer-i Nebi´´ kitap okuma yarışmasında Beşiktaş üçüncüsü olmuştur. Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Şbt

2016 - 2017 Eğitim - Öğretim yılı 2. Dönemine başladık. Yeni dönemin başta Ülkemiz, milletimiz, tüm idareci ve öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için hayırlı olmasını diler, başarılı huzurlu bir şekilde geçmesini temenni ederim.