T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Anadolu Lisesi

Tarihçemiz

2006-2007 öğretim yılından itibaren okulumuz,Anadolu lisesi statüsüne geçerek ‘’BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ ‘’adı altında eğitimine devam etmektedir.

Beşiktaş Lisesi, İstanbul’un en nadide yerlerinden biri olan Çırağan Sarayının yanında, nazlı Boğaz’ın incilerinden biridir. 21. yüzyıl Türkiye’sine ufku açık, özgür gençler yetiştiren bir lisedir.

            Okul binamızın her köşesinde buram buram tarih kokar. Sınıfları, laboratuarları, kantini ve enfes konumu ile tarihi koynunda taşır.

            Türkiye’nin aydınlık öğretmenleri, yarının büyükleri olacak gençlere huzur içinde, çağdaş bir eğitim vermeye devam etmektedir.

 

Beşiktaş Anadolu Lisesi

            Beşiktaş Lisesi binası Sultan Abdülaziz tarafından 1871 yılında Serkis Balyan ustaya yaptırılmıştır. Çırağan Sarayı’nın harem dairesi olarak kullanılan bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, gerek planı gerek tezniyatı ile 19. asır mimarimizin en güzel örneklerinden biridir. Orijinal dış cephesi, odaları tavan işlemeleri hala eski şeklini korumaktadır.

            Sultan Abdülaziz tahttan indirilmeden evvel 1876 yılında, Dolmabahçe’den Çırağan’a nakledilip kısabir müddet burada kalmıştır.

            Tarihinde iyi ve kötü birçok olaya sahne olan Çırağan Sarayı ve bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, bu tarihi tanıklığını bugün de üzerinde taşımaktadır.

            Beşiktaş Lisemizin binası Çırağan Sarayı’na ek olarak yaptırılmış sonradan harem dairesi olarak kullanılmıştır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Lisesi binasında 28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Murat’ın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır.

            Osmanlıdan çok zengin bir çoğu bakımsız ve hatta harabe durumda kültür ve sanat yapıları devralan Cumhuriyet döneminin yoksul ekonomisi bu görkemli yapıları uzun süre ihya edemedi. Ama yıkıma da terketmedi. Bu çerçevede Çırağan Sarayı’nın bir bölümü olan bugünkü Beşiktaş Lisesi binamız da yer almaktadır.

            Şimdiki binamızda, 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasından sonra 20. ilkokul düzenlemeleri yapılmış; 1937 yılına kadar Cumhuriyet’in 21. okulu olarak, Türk Milli Eğitimine hizmet etmiştir. Akaretler’de eski Anafartalar Ortaokulu’nun bulunduğu binada 1937-1938 öğretim yılında, yalnız orta 1. ve 2. sınıfları olan karma bir okul halinde açılan Beşiktaş Lisesi 1940-1941 öğretim yılında bugünkü binaya yerleşmiş ve Beşiktaş 2. Kız Ortaokulu adını almıştır.

            Milli Eğitim Bakanı Tahsin Bonoğlu zamanında Beşiktaş 1. Ortaokulu’nun kaldırılması üzerine erkek öğrencilerin bir kısmı Beşiktaş Lisesi’ne verilmiş ve okulumuz karma olmuştur.

            1959-1960 öğretim yılında Atatürk Kız Lisesi’nin Deneme Lisesi haline getirilmesi üzerine “Beşiktaş Kız Lisesi” adını almıştır.

            1993-1994 öğretim yılından itibaren tekrar karma liseye dönüştürülmüş ve ismi “Beşiktaş Lisesi”  olmuştur.                                                                                                           

            2006-2007 öğretim yılından itibaren okulumuz,Anadolu lisesi statüsüne geçerek  ‘’BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ ‘’adı altında eğitimine devam etmektedir.Kontenjanı ise 150 kişidir.

   Bu tarihi mekanda Türkiye’nin aydın, çağdaş öğretmenleri, yarının büyüklerini yetiştirmeye, onlara aydınlık bir yol çizmeye devam etmektedirler.

Beşitaş Anadolu Lisesi

Beşiktaş Anadolu Lisesi

BEŞİKTAŞ  ANADOLU LİSESİ’NİN SON  15 YILI    

            1994 yılında, okulumuz bünyesinde hizmet veren Pratik Kız Sanat Okulu taşınarak, Beşiktaş Lisesi genel lise konumunu kazanmıştır. 2008 yılında genel liselerin dönüşümü kapsamında okulumuz şu anki şekli olan BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ adını almış ve halen başarı ile eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir.

       

             Spor kulübümüz  2006-2007 eğitim- öğretim yılında kurulmuş olup, yıllardır  okulumuzla özdeşleşmiş olan sportif başarılarımızın devamı için çalışmalarına devam etmektedir. Öğrencilerimiz öğretmenlerinin rehberliğinde, futbol,basketbol,voleybol,atletizm,yüzme ve eskirim gibi spor dallarında  , grup halinde ve bireysel olarak  yarışmalara  katılmışlar, Dünya-Avrupa- Türkiye ve İstanbul çapında düzenlenen şampiyonalarda birçok ödül kazanmışlardır.                                                                                                                                           

             1995 yılında okulumuzun tüm bahçe alanı peyzaj düzenlemesi yapılarak, tarihi ağaçlar koruma altına  alınmış; ağaç rölevesi yapılmıştır.

            Beşiktaş Lisesi dalgaların sesinin duyulduğu leb-i derya bir mekandır. 1980 yılından sonra doldurulan sahilin, 2001 yılında kıyı tahkimatı yapılmıştır. Teneffüslerde bahçede gezen öğrencilerimiz için yeşillendirilen bu eşsiz sahil, asla unutulmayacak anıları yaşatmaktadır.

            Bu tarihi özel mekanda çağdaş, Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçlarına uygun bir Türk gençliği  yetiştirilmektedir. Daha iyiye ulaşmak için “Toplam Kalite” çalışmalarının yapıldığı okulumuz, geçmişten aldığı tarih mirasını geleceğe aktarmayı görev bilmektedir.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 07.12.2012 - Güncelleme: 16.10.2017 15:29 - Görüntülenme: 10171
  Beğen | 5  kişi beğendi